Platforma MVRO

Kampaň ŽI FÉR

 

Svet je vďaka nám v príliš globálne prepojený na to, aby sme ignorovali dopad nášho životného štýlu na ľudí za hranicami Slovenska. Pridaj sa k nám aj ty a podpor našu spoločnú víziu spravodlivého sveta pre všetkých!

 

ZiFER-predok

Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (Platforma MVRO) spustila v septembri 2015 tretí ročník kampane ŽI FÉR a tretiu celonárodnú zbierku na verejnoprospešný účel podpory rozvojových a humanitárnych projektov v partnerských krajinách členov Platformy a aktivít globálneho rozvojového vzdelávania na Slovensku. Verejná zbierka začala od 1. septembra 2015, spoločne s osvetovou kampaňou, v ktorej pokračujeme z predošlého roka.

 

ŽI FÉR je postoj.

Nie náhodou je kampaň ŽI FÉR inšpirovaná žirafou. Žirafa je najvyšším živočíchom na svete. Symbolicky tak vidí svet a veci okolo seba z perspektívy nadhľadu, komplexnosti a porozumenia. Jej postoj je aj z tohto dôvodu kľúčový pre zabezpečenie životaschopnej planéty pre ďalšie generácie. A to nie len ľudské.

ŽI FÉR je kritika.

 • Nepáči sa ti, že 1% boháčov sveta vlastní takmer polovicu všetkého svetového bohatstva?
 • Nepáči sa ti, že kúpou svojho mobilu podporuješ vojnu v Demokratickej republike Kongo a porušovanie ľudských práv v Číne?
 • Nepáči sa ti, že medzinárodné korporácie oberajú v daňových rajoch tzv. rozvojové krajiny o daňové príjmy.
 • Nepáči sa ti, že väčšina tzv. rozvinutých krajín (vrátane Slovenska) nenapĺňa svoje záväzky prispievať na rozvojovú spoluprácu v dohodnutých sumách?
 • Nepáči sa ti, že sú slovenské mestá postavené pre autá a nie pre ľudí?
 • Nepáči sa ti, že na Slovensku vyprodukujeme ročne takmer 10 miliónov ton odpadu ročne?
 • Nepáči sa ti, že čokoláda ktorú bežne nakupuješ, bola vyrobená z kakaových bôbov zbieraných zotročenými deťmi v Pobreží Slonoviny?
 • Postav sa k týmto otázkam FÉR a povedz rázne NIE!

ŽI FÉR je iniciatíva.

Pri kritickom postoji však ŽI FÉR nekončí. K životu vo férovejšom svete vieš prispieť rôznymi či už organizovanými, alebo individuálnymi aktivitami:

 • Nejazdi na krátke vzdialenosti autom. Pešo či bicyklom je to predsa zdravšie nie len pre teba, ale aj pre našu spoločnú planétu.
 • Zorganizuj vo svojom meste cyklojazdu, ktorou môžeš upozorniť na to, že je rozhľadených cyklistov predsa len viac, ako si cestári možno myslia.
 • Nakupuj produkty spravodlivého obchodu (Fair Trade) ak ich ponúkajú predajcovia v tvojom okolí a ak vidíš zmysel v patričnom ohodnotení pestovateľov tvojej kávy.
 • Zúčastni sa lokálnej iniciatívy, ktorá stojí za ľudskými právamia nebojí sa to povedať nahlas a na verejnosti.
 • Zastav sa v okolitej mestskej (alebo inej) záhrade a vypestuj si v nej vlastné paradajky – lokálnym potravinám sa darí aj v mestách.

ŽI FÉR je alternatíva.

Ako nám pred rokmi napovedala spomínaná žirafa, za obzorom blahobytu vidí obrovské problémy. Tie sa mnohí/é z nás snažíme riešiť formou rozvojovej spolupráce. Žirafa však krúti hlavou a obracia svoj krk pred náš vlastný prah, práve ten, ktorý je miestom, kde väčšina zo spomínaných globálnych problémov začala…

 

Do 3. ročníka verejnej zbierky v rámci ŽI FÉR sa zapojili tieto členské organizácie Platformy MVRO:

Celonárodnú zbierku so symbolom žirafy na tento verejnoprospešný účel môžete podporiť v termíne od 1. septembra 2015 do 31. júla 2016. Ministerstvo vnútra SR povolilo konanie verejnej zbierky pod číslom SVS-OVS3-2015/022271.

Táto verejná zbierka je súčasťou celoročnej spoločnej kampane Platformy MVRO a našich členských organizácií s názvom ŽI FÉR.  Ďakujeme vám za podporu tejto kampane a za vašu snahu o férovejší svet.

Viete prečo je dobré žiť fér? Dozviete sa v rozhovore s Adelou Banášovou.

Platforma MVRO © 2012 Všetky práva vyhradené.

Hore Desktop verzia